Świeżość kwiatów w wazonie

Przyciąć łodygi

Kwiaty obcinanie

Wkładając kwiaty do wazonu musimy uciąć końcówki łodyg. Najlepiej zrobić to ostrym nożem lub nożyczkami pod skosem, żeby powierzchnia, przez którą kwiat przyjmuje wodę, była największa. Należy też pozbyć się dolnych liści, które tylko zanurzone w niej szybko gniją.

Zadbać o wodę

Podlewanie

Kwiaty w wazonie powinny stać dość luźno, nie wolno ich wiązać. Zalewamy je zimną wodą. By stały jak najdłużej, wodę powinniśmy wymieniać codziennie. Można dorzucić do wazonu kilka kostek lodu, by obniżyć temperaturę wody. Łodygi powinny być zanurzone na 3 cm, najwyżej na 5 cm. Pamiętajmy, aby przy wymianie wody w miarę możliwości podcinać ich końcówki – pomoże to pobierać z wody wartości odżywcze, a w efekcie dłużej zachować świeżość.

Odżywiać

Nawozenie

By kwiaty stały jak najdłużej, do wody możemy dodać szczyptę cukru, który je odżywi. Niektórzy zamiast cukru stosują miód lub wódkę ale tego ostatniego sposobu nie testowaliśmy. Poza odżywką warto dodać do wody również pół aspiryny lub szczyptę soli, czy odrobinę kwasku cytrynowego. Zwiększy to kwasowość wody, tym samym hamując rozwój bakterii, które powodują szybsze gnicie i więdnięcie kwiatów.

Najskuteczniejsze są jednak specjalne preparaty dostępne w większości kwiaciarni. Takie substancje nie tylko odżywiają kwiaty, ale też hamują procesy gnilne i zwiększają pobór wody, co znacznie wydłuża życie kwiatów; wtedy wodę należy wymieniać raz na kilka dni.

Warto spryskiwać

Spryskiwanie

Trzeba pamiętać o tym, że cięte kwiaty nie przepadają za ciepłem. Nie powinny również stać w przeciągu. Wazon z kwiatami najlepiej trzymać zatem w chłodnym, wilgotnym miejscu. Jeśli muszą stać w suchym pomieszczeniu, dobrze jest co jakiś czas rozpylać spryskiwaczem wodną mgiełkę obok wazonu.

A jak zasuszyć ?

Zasuszenie

Ciekawą metodą jest zrobienie w łodyżce kwiatu niewielkiej pionowej dziurki i wsadzenie w nią zapałki główką do góry. Ma to zahamować procesy gnilne, przez co kwiaty nie zwiędną wcale – zamiast tego zasuszą się, nawet stojąc w wodzie.