Połysk i blask szklanych produktów

Wspaniały nowy wazon, a w nim świeże kwiat wyglądają pięknie i dodają wnętrzom życia i uroku. Jednak gdy przyjdzie czas wyrzucić zwiędnięte kwiaty, wylać wodę i wyczyścić nasz wazon nie jest już tak kolorowo.
Zacieki, brak połysku, smugi – szkło potrafi spłatać nam wiele psikusów.  Nawet, gdy zastosujesz „tajemnicze” produkty – osad i smugi zostają. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć w jaki sposób możemy pozbyć się i uniknąć tych niemiłych dla oka zabrudzeń. Kilka rad zawartych w poście, pomoże wam z łatwością zwalczyć zabrudzenia i utrzymać szkło w idealnym stanie.

Kąpiel w wodzie z mydłem

Na początek powinniśmy uzbroić się w:

– Zlewozmywak lub miskę, która pomieści nasz wazon,

– Dobrej jakości płyn do mycia naczyń,

– Lnianą lub bawełnianą ściereczkę do polerowania szkła.

Na mniej zabrudzone szklane wazony najlepszym lekarstwem jest kąpiel w wodzie z płynem do mycia naczyń. Pierwszą i najważniejszą zasadą przy czyszczeniu szkła jest mycie go w letniej bądź nawet zimnej wodzie. Gorąca woda sprawia, że szkło traci swój blask i matowieje.

W przypadku, gdy  chcemy jedynie odkurzyć, odświeżyć szkło przed kolejnym użyciem, myjemy je pod strumieniem bieżącej wody za pomocą gąbki z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Ważne jest, aby przed rozpoczęciem mycia wyłożyć zlew matą sylikonową bądź miękką ściereczką, co zapewni nam bezpieczeństwo i zabezpieczy delikatne szkło przed możliwością pęknięcia. Po skończonym myciu, odstawiany szkło do wyschnięcia. Pamiętajmy, aby dobrze je wypłukać, dzięki temu pozbędziemy się zacieków, które nie raz potrafią zepsuć cały efekt. Ostatni etap to dokładne i precyzyjne polerowanie szkło lnianą, lub bawełnianą ściereczką.
Pamiętajmy, by nie myć szklanych wazonów z innymi naczyniami z uwagi na pozostałości nawozów, które mogliśmy stosować by nasze kwiaty wyglądały dłużej świeżo.

Woda z mydłem

April Ellington/Demand Media

Soda oczyszczona lub amoniak

Potrzebne nam będą:

– Soda oczyszczona lub amoniak,

– kwasek cytrynowy lub cytryna,

– lniana bądź bawełniana ściereczka do polerowania szkła.

Matowienie szkła jest równie powszechne i uciążliwe, co zacieki i smugi. Amoniak bądź cytryna sprawią, że Twoje szkło odzyska blask i będzie olśniewać swym wyglądem. Wystarczy umieścić szkło w naczyniu wypełnionym roztworem amoniaku i wody na kilka godzin. Po wyjęciu, szkło umyj ręcznie, osusz i ciesz się pięknym połyskiem. W przypadku małych przedmiotów, takich jak kieliszki czy małe wazony, świeczniki, skutecznym sposobem na odzyskanie blasku jest pocieranie go skórką w cytryny.

Soda lub amoniak

April Ellington/Demand Media

 

Ryż i ocet

 Przygotuj:

– ocet

– ryż

W pewnych przypadkach, gdy zabrudzenia są w trudno dostępnych miejscach (w rowkach, kącikach wazonu), najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie octu i ziaren ryżu. Jeśli wymyłeś swój wazon, a mimo to wciąż widzisz zabrudzone miejsca, napełnij wazon octem i pozostaw na pewien czas. Następnie wsyp do niego garść ryżu. Kilkukrotnie wstrząśnij i zamieszaj zawartością, tak by ziarenka ryżu dostały się w każdy zakamarek wazonu dokładnie go czyszcząc. Pozostaw zawartość w wazonie na noc, od czasu do czasu mieszając. Ryż zadziała jak łagodny materiał ścierny, który usunie uporczywe zabrudzenia.

Szkło ryżem

April Ellington/Demand Media

 

Zapraszamy do naszego sklepu w którym znajdziecie szkło dekoracyjne (wazony szklane, świeczniki szklane) oraz szkło stołowe (salaterki, karafki na soki, wodę i alkohole, dzbanki, kieliszki i szklanki).

Sklep ZeSzklem.pl